ciągła uwaga

W każdej pracy potrzebna jest koncentracja, jednak operator maszyn musi zadbać o nią w szczególności. Nie ma w tym fachu czasu i miejsca na pomyłki, tak zwane zagapienie się. Może to prowadzić do uszkodzenia maszyny, strat na linii produkcyjnej jak też niebezpieczeństwa dla innych pracowników.

Rekrutacja operatorów maszyn wymaga zbadania na ile dana osoba jest skoncentrowana, opanowana, odpowiedzialna ale również odporna na stres. Praca pod presją czasu może wykańczać psychicznie. Oczywiście w parku maszynowym są też maszyny, które wymagają jedynie kontroli, monitoringu pracy i interwencji jeśli proces przebiega inaczej niż wskazują normy.

Niemniej w większości przypadków to operator maszyny stresuje nią, a co za tym idzie w skupieniu musi dbać o precyzję ruchów, wyczucie maszyny itd.

Praca na tym stanowisku to praca w skupieniu przez osiem godzin. Często dodatkowym utrudnieniem jest hałas, pył, czy nadmierne lub niedostateczne doświetlenie stanowiska pracy. Nie bez przyczyny statystycznie operatorami są przede wszystkim  mężczyźni.

Oliwier

Zostaw komentarz