operator tokarki

Tokarki automatyczne są urządzeniami pozwalającymi na wykonywanie precyzyjnych walców czy kul o idealnej geometrii, a także toczenie innych kształtów w drewnie, metalu czy plastiku.

W przeważającej większości praca operatora maszyn polega na załadowaniu surowca do maszyny, skalibrowania ustawień automatycznych, uzupełnieniu płynów chłodzących i włączeniu tokarki. Toczenie odbywa się automatycznie, ale trzeba stale nadzorować jego postępy. Wiele maszyn ma tendencję do psucia się, rozregulowywania mechanizmów. Poza tym w tokarce od czasu do czasu trzeba wymienić płyny, zweryfikować stan innych cieczy.

Operator tokarki ma za zadanie kontrolować pracę maszyny, aby wychodziło z niej jak najmniej wadliwych produktów. Jego praca jest niezbędna, ponieważ aby produkcja szła sprawnie, tokarka musi pracować stale, a nie jest w stanie tego zrobić jeśli nie będzie się do niej załadowywać regularnie surowca. Praca operatora maszyn nie jest skomplikowana, wymaga jednak dużej staranności i cierpliwości oraz umiejętności szybkiego wychwytywania błędów produkcyjnych.

Oliwier

Zostaw komentarz