Operator maszyn rolniczych

operator maszyn rolniczych

Każdy z pojazdów, który porusza się po naszych drogach potrzebuje operatora. Jeżeli chodzi o pojazdy drogowe, operatorami są kierowcy, pojazdy torowe prowadzą maszyniści itp. Jednak są maszyny, które również poruszają się po drogach i innych nawierzchniach, które potrzebują oprócz kierowcy operatora, najlepiej w tej samej osobie. Chodzi tutaj o maszyny rolnicze.

Są to maszyny wykonujące prace w gospodarstwach rolnych oraz na polach. Maszyny rolnicze różnią się od zwykłych  pojazdów drogowych są budową oraz gabarytami. Są najczęściej dużo większe niż samochód osobowy, dlatego też rzadko poruszają się po normalnych drogach użytkowych. Osoby które obsługują takie maszyny muszą znać ich dokładne przeznaczenie oraz budowę.

Praca operatora maszyn rolniczych jest ciężka i często wiąże się z pracą po kilkanaście godzin w ciągu doby. Na przykład w trakcie żniw kombajn na polu pracuje często cały dzień. Tak samo sprawa ma się w przypadku pracy traktora, za pomocą, którego rolnicy orają pola. Każdy operator musi znać i przestrzegać przepisów BHP dotyczących użytkowania maszyn rolniczych, ponieważ niewłaściwe i nie rozważne użycie może skończyć się poważnym wypadkiem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka.

Oliwier

Zostaw komentarz